Чи може використовуватися російська мова в школі на перервах: Кремінь дав роз'яснення для учнів і вчителів



Відповідно до законодавства, в Україні мовою освітнього процесу в закладах освіти є українська. Проте донині у школах відбувається чимало порушень мовного закону, зокрема поза уроками.

За словами мовного омбудсмена Тараса Креміня, з початку 2023 року надійшло понад 270 скарг від громадян щодо недотримання законодавства про державну мову в закладах дошкільної, загальної середньої та вищої освіти. Але в цілому ситуація покращилась порівняно з минулим роком.

"Бувають випадки в соціальних мережах, у приватному спілкуванні, за межами закладу освіти, у спілкуванні з батьками або під час використання методичного матеріалу недержавною мовою," – повідомив Кремінь "Укрінформу".

Щодо того, що у школах діти на перервах часто говорять між собою російською, а вчителі не тільки не роблять зауважень, а й самі спілкуються між собою недержавною мовою, омбудсмен зазначив, що перерва теж входить у поняття "освітній процес".

"Освітній процес – це всі види діяльності, які відбуваються на території закладу освіти. Тобто це і класна робота, і виховна робота, і спілкування здобувачів освіти та педагогічних представників у класах, учительських, їдальнях, коридорах, спортивних залах, на стадіоні, на території школи. Перерва – це теж освітній процес, і там має бути державна мова”, – наголосив він.

Тарас Кремінь вважає, що зараз важливо посилити мовні вимоги на всіх рівнях освіти, адже освіта має виховувати повагу до мови, культури, цінностей, національної символіки.

"Коли я бачу статистику порушень в дошкіллі, прекрасно розумію, що вони тягнуть за собою значно більше потенційних порушень, які можуть трапитися уже в школі. І далі це перенесеться на університетський рівень”, – пояснив мовний омбудсмен.