Енергетики по-новому боротимуться з українськими боржниками: що буде, якщо вчасно не сплачувати за світлоДля того, щоб українці вчасно сплачували рахунки за електроенергію та не накопичували борги, надавачі послуг вирішили вдатися до нових заходів впливу. А саме, енергетики планують стимулювати споживачів до цього у співпраці з Бюро кредитних історій, куди передаватимуть дані боржників.

Які наслідки для українців це несе

Станом на 1 травня 2023 року побутові споживачі накопичили заборгованість за спожиту електроенергію у розмірі понад 1,7 млрд грн. Щоб клієнти відповідальніше ставилися до оплати за світло, електропостачальник YASNO періодично передаватиме інформацію про заборгованість побутових клієнтів до Українського бюро кредитних історій.

Бюро кредитних історій – це база даних про українців, підприємства та організації, які коли-небудь брали кредит.

У разі, якщо боржник звернеться у фінансову установу за кредитом, йому можуть відмовити, оцінивши ризики. Адже кредитор бачитиме кредитну історію людини.

Сергій Коваленко, гендиректор YASNO, так коментує нововведення:

Є клієнти, які не платять за використану електроенергію та інші комунальні послуги, та водночас беруть кредити, наприклад, на чергові нові iPhone. Саме на таких клієнтів і розрахована активність. Сьогодні важливо, щоб усі клієнти відчували відповідальність і платили за отримані комунальні послуги у повному обсязі, тому що це дозволить енергетикам і надалі тримати енергетичний фронт.

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко зазначає, що зараз заборонено відключати споживачів від комунальних послуг за борги. Саме тому комунальники змушені застосовувати інші механізми впливу на боржників.

Він пояснив:

Навіть натяк на те, що боржник потрапить до їхнього реєстру, вже дасть поштовх погасити борги, щоб потім не було проблем. І це тоді як заборгованість за електроенергію, найнижча, не більше від 5%. Проте вносити інформацію про боржника можна без суду та слідства.

Правова точка зору

Приватний судовий виконавець Андрій Авторгов вважає, що поки це дуже нагадує залякування. Якби енергетики йшли через суд, то потрібно було б платити судовий збір, а відповідачеві – витрачатися на захисника, заплатити виконавчій збір. Це все ляже на боржника.

Якщо дані боржника з'являться в кредитній історії, їй не дадуть кредит, але це краще, ніж потрапити до Реєстру боржників. А щоб дані потрапили туди, потрібно відкрити виконавче провадження.

Юристам комунальних компаній потрібно йти до суду за рішенням про стягнення певної суми чи судовий наказ, на підставі якого відкривається виконавче провадження та особа вже може потрапити до Реєстру боржників за невиконане зобов'язання. І борг може бути будь-яким – і 200 грн, і 2 млн. Але в цьому разі суди завалять позовами з урахуванням того, що боржників може бути чимало, – пояснює Андрій Авторгов.

Особисті дані під загрозою

Експерт у галузі енергетики Юрій Корольчук вважає, що передача особистих даних боржників до Бюро кредитних історій незаконна. Для цього має бути відповідний пункт про передачу особистої інформації третім особам у договорі з надавачем послуг. Якщо споживач це підпише, то фактично погодиться, і у такому разі можна передавати ці дані.

Юрій Корольчук вважає, що правильніше передавати дані про боржників за рішенням суду, а не напряму. При цьому він не впевнений у тому, що зараз суди будуть на боці постачальників послуг, а не споживачів. Крім того, на думку експерта, на тлі обговорення внесення даних про боржників до Бюро кредитних історій усі забули про підвищення тарифів. А це призведе до ще більших платежів із боку населення.