Небезпечні швидкі кредити: як не потрапити у фінансове рабство, виплачуючи 510% річних



Рекламу про швидкі кредити ми бачимо майже на кожному кроці. Мікрофінансові організації приваблюють швидкістю надання коштів, які можна легко оформити без відсотків або під мінімальний відсоток.

Людям, які шукають позики, швидкі кредити здаються добрим рішенням. Тим більше зараз багато українців мають проблеми з роботою, оскільки через війну рівень безробіття зріс.

Чому швидкі позики є небезпечними та на чому заробляють такі компанії

Незалежний фінансовий радник Олексій Драчов в інтерв'ю для "Вікна"  розповів про те, що багато людей користуються такими займами. Та це залежить від ситуації кожної людини, в якій вона знаходиться.

За словами експерта, також такі позики користуються популярністю серед молоді, але найбільше таких кредитів беруть люди зі слабкою фінансовою грамотністю і найбільш незахищені громадяни.

На думку пана Олексія швидкі кредити стають великою проблемою для тих, хто їх бере. Відсоткові ставки значно вищі, ніж банківські. В середньому ставка у 2020 році становила 510% річних.

На сьогоднішній день ситуація покращилася у зв'язку з прийняттям Верховною Радою України Закону № 891-ІХ “Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій”, який обмежив суми штрафів та пені.

На даний час відсоткові ставки не можуть перевищувати подвійну суму отриманих коштів. Це стосується тих кредитів, сума яких не перевищує мінімальну заробітну плату та дорівнює 6700 у 2023 році, а також не перевищує одного місяця.

За поясненням фінансового радника, пеня та сума штрафів не може бути більшою ніж 50% від суми, яка була надана за кредитним договором. Такий кредит буде відноситись до споживчого і регулюватиметься відповідним законом України.

Експерт повідомляє про те, що високі процентні ставки є головним заробітком таких компаній. Закон, який був прийнятий, зменшує заробіток, тому на ринку можуть залишитися тільки великі кредитори.

Головною небезпекою таких швидких позик є те, що високі відсоткові ставки легко забирають всі доходи людини та доводять до того, що доводиться позичати кошти в інших фінувстанов, щоб погасити попередній борг.

Крім того, не сплачена позика може бути продана колекторській компанії, яка буде постійно дзвонити і вимагати повернути позичені гроші. А вона може це робити в неприємний формі. За велику заборгованість компанії можуть звернутися до суду, і це все може закінчитися позбавленням волі.

Чи є законними договори, які укладені онлайн

За словами Олексія Драчова, такі договори на швидкі позики є врегульовані законом. Про те, що вони мають юридичну силу, також каже юристка Марина Тетерук.

Укладати угоди онлайн з одноразовим ідентифікатором, коли приходить СМС з кодом, що вводиться особою, яка бере кредит, дозволяє закон України про електронну комерцію. Угода може підписуватися електронним підписом онлайн і є аналогічною тій, яка підписується у звичайному форматі.

Пані Марина зауважує, що така позиція підтверджується і судовою практикою, зокрема Верховного Суду.

На що потрібно звертати увагу

За порадою Олексія Драчова найперше потрібно перевірити компанію на наявність необхідних дозволів від регулятора та те, чи вона працює в правовому полі. Також треба перевірити умови договору, дізнатись розмір відсоткової ставки в день, штрафні санкції за несвоєчасне повернення боргу та часові рамки сплати тощо.

Далі потрібно уважно перечитати кредитний договір та всі інші документи, які треба підписати. Дуже часто там бувають прописані умови, які є прихованими та без юриста їх зрозуміти неможливо.

За порадою фінансового експерта краще взагалі не брати кошти у таких організацій, щоб не потрапити у фінансове рабство.

Важливо! Під час воєнного стану в Україні та 30 днів після закінчення боржник не несе відповідальності за протермінований кредит, а кредиторам забороняється підвищувати процентну ставку.