13 листопада у світі відзначається Міжнародний день сліпих



Міжнародний день сліпих ми відзначаємо з особливим розумінням, відповідальністю і бажанням привернути увагу суспільства, всіх небайдужих до потреб сліпих, допомогти їм адаптуватися в житті.

Цього дня у 1745 року у Франції народився Валентин Гаюї – відомий педагог, який вперше продемонстрував свій метод навчання сліпих за допомогою придуманого ним шрифту. Він створив при школі друкарню та видав у ній декілька книг рельєфно-лінійним шрифтом. Це були перші книги для сліпих. У 1784 році у Парижі на свої власні кошти у своєму приватному будинку він відкрив першу у світі школу для сліпих дітей під назвою «Майстерня трудящих сліпих». За книгами Валентина Гаюї незрячі навчалися аж до 1829 року, коли Луї Брайль винайшов шрифт.

Враховуючи титанічну роботу Валентина Гаюї, який робив все, щоб покращити якість життя незрячих людей, Всесвітня організація охорони здоров’я прийняла рішення в день його народження – 13 листопада щороку відзначати Міжнародний день сліпих.

Ця дата покликана привернути увагу здорових людей до проблем тих, хто втратив зір і опинився у важких життєвих обставинах. Дії усіх направлені на те щоб на сьогоднішній день, коли суспільство не зовсім готове приймати без стереотипів та упереджень осіб з порушеннями зору, привернути увагу до таких людей, та поступово створити умови для їх безбар’єрної життєдіяльності у суспільстві.

Цього дня – медики, закликають всіх громадян не бути байдужими, звернути увагу на людей, які втратили зір і потребують підтримки і допомоги. До цього ж, нагадуємо про те, що є люди, які втратили зір, мають порушення зору, тощо, а є люди, які навіть не задумуються, що втратити зір частково або повністю може будь хто. Тож, будьте уважні до людей, якщо вони з білою тростиною.

За даними ВООЗ, близько 300 мільйонів людей у світі страждає від порушень зору, з них майже 40 мільйонів незрячі. Щорічно кількість сліпих зростає на 1-2 млн. осіб, адже що п’ять секунд втрачає зір один дорослий, а кожну хвилину – 1 дитина. Медичний журнал The Lancet Global Health довів, що вчені прогнозують зростання кількості незрячих людей до 115 мільйонів у 2050 році, якщо медичне суспільство не розробить нових методів лікування сліпоти. Приблизно 90% людей, які страждають від порушень зору, мешкають в країнах що розвиваються. Зростання кількості незрячих вчені пов’язують у першу чергу, зі старінням населення.

Порушення зору веде за собою порушення соціальних контактів і цілий ряд відхилень у формуванні особистості, що викликає появу негативних характерологічних особливостей у сліпої дитини, таких як звуження кола інтересів, обумовлене обмеженнями в сфері чуттєвого відображення; обмеження або недоступність в роботі, що вимагає більшого зорового навантаження.

Дефекти зору можуть призводити до розвитку негативних рис характеру, таких як негативізм, навіюваність, лінивість, конформність. Однак при правильній організації виховання і навчання сліпої дитини формування позитивних властивостей особистості, мотивації спілкування і навчання стає практично незалежним від стану зорового аналізатору.

Сліпота супроводжується виникненням стійких негативних емоційних станів, які на тлі функціональної незрілості нервової системи та несформованості емоційно-вольової сфери створюють передумови невротизації з подальшим розвитком психосоматичних розладів.

Однією з головних проблем сліпих є працевлаштування. Хоча на практиці доведено різноманітність трудових можливостей інвалідів по зору, в світі 92% роботодавців виступають проти прийому на роботу сліпих людей.

Основні патогенні чинники, що ведуть до порушення зору:

генетичні – в 75% зорових порушень: місцеві та загальні інфекції, нейроінфекції, порушення обміну речовин, спадкові захворювання (катаракта, природжена глаукома, атрофія зорового нерва, короткозорість), травми й аномалії розвитку очного яблука, зовнішні і внутрішні негативні дії, що мали місце в період вагітності, захворювання периферичних відділів ока – рогівки, кришталика.

Дбайте і про себе, щоб зберегти хороший зір надовго, не забувайте про профілактичні огляди, піклуйтеся про те як ви будете споглядати навколишній світ.

Для того, щоб на довгі роки зберегти здорові очі, виконуйте нескладну гімнастику, ведіть здоровий спосіб життя, відмовтеся від шкідливих звичок, особливо куріння та зловживання алкоголем, правильно харчуйтесь, проводьте більше часу на свіжому повітрі, контролюйте рівень артеріального тиску, захищайте свої очі від прямої дії сонячного світла. І обов’язково щороку відвідуйте офтальмолога як профілактику.

Бережіть очі і цей безцінний дар – зір!

На території Кам’янської міської територіальної громади провадить свою діяльність Дніпродзержинська територіально-виробнича первинна організація Українського товариства сліпих та Дніпродзержинське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих, які опікуються питаннями соціального захисту 155 особам з інвалідністю по зору. З організацією налагоджено тісну співпрацю у питаннях реалізації прав осіб з інвалідністю по зору.

13 листопада на базі Дніпродзержинського учбово-виробничого підприємства Українського товариства сліпих, за участю заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради Світлани Колісніченко, відбувся захід щодо відзначення Міжнародного дня сліпих з врученням натуральної допомоги.

Будьте чуйними та уважними до людей, які втратили зір і потребують підтримки та допомоги.