Чернігівський ветеринар Вʼячеслав Сакун: «Оглядав якось навіть вагітного пітона»



Наш герой – ветеринар за покликом серця, вже приблизно десять років він рятує життя тваринам. Саме вдячні власники домашніх пухнастих улюбленців порадили нам звернутися до цього фахівця і записати з ним інтервʼю. У нашій традиційній рубриці «Велика розмова» ми розбирались в основних питаннях, які хвилюють власників домашніх тварин, та попутно розвіяли декілька популярних міфів.

Здорова домашня тварина, харчування, щеплення, обробка від паразитів та гігієна, кастрація, блохи, кліщі, що потрібно мати в домашній аптеці для тваринок, міжнародні паспорти і чіпізація – про все це та багато іншого читайте в цьому напрочуд цікавому і змістовному інтервʼю з чернігівським ветеринаром Вʼячеславом Сакуном.


«ВЕТЕРИНАР – ЦЕ ТАКА ПРОФЕСІЯ, В ЯКІЙ ТРЕБА ВЧИТИСЯ ПОСТІЙНО»

- Вʼячеславе, які основні складнощі професії ветеринара?

- Найскладніше – це робота з господарями. Коли людина приходить з якоюсь проблемою, наприклад, тварину знудило. Таке звичайне явище, якщо це для собак. І тут починається найцікавіше. Треба провести допит, вибити все з людини. А що давали, а що не давали? А де гуляли? А дивились гарно, не гарно? І це може продовжуватися довго, а потім тобі хтось скаже, що вчора було таке, що дали якийсь горішок з шоколадки, чи ще щось. І це одночасно як складно, так і цікаво. Цікаво по-своєму, але вже знаєш, що з роками приходить розуміння, в яких випадках і що треба питати. Зібрати анамнез треба саме з господаря, бо тварина не приходить і не каже, що в мене болить: або зуб, або спинка, або лапка, чи ще щось. І тут же треба дізнатися, що ж саме сталося. Я б відніс, мабуть, оце до складнощів.

Ну, і моральна складова, але це вже більш таке особистісне. Ми ж розуміємо, що всіх врятувати не можна, і є тварини, які вже просто по віку відходять. Коли знаєш собаку з цуценяти, і вона вже відходить, тому що вже вік, то це сумно. Але якщо розуміти саме своє ставлення до цього всього і поставити правильні пріоритети, то все буде нормально. Інколи ж доводиться робити неприємні речі, «відпускати» в буквальному сенсі цього слова.

- Ви маєте на увазі, усипляти тварин?

- Так, евтаназію. Ну, в цивілізованих країнах це дозволено для людей. Якщо людина хвора або ще що, то це дозволено. То чому, якщо тварина хвора невиліковно, то чому вона має страждати? Ми маємо за неї прийняти це рішення, точніше господар, ні в якому разі не лікар. Лікар пояснює все про процедуру, а далі вже кожен приймає своє рішення. Це ось з важких моральних аспектів. А інше, це така професія, в якій треба вчитися постійно. Ну, можна досягнути якогось там пікового стану, і все, я все знаю, все клас. Такого не буває, такого не може бути.

- Ви лікуєте в основному котів та собак?

- В основному так, але, в принципі, і гризунів також. Були в мене з земноводними, зі зміями. Рідко, але раніше бували з мавпами. Рідше, але бувало, що рись привозили, збита машиною, косулю також, і кого тільки не було. Знаєте, оглядав я якось і вагітного пітона. Ну, це з таких цікавих, скажімо. Папуги теж були. По свійських тваринах — ні, бо це треба займатися на місці, виїжджати, і все це, а ми більше працюємо в клініці.


«В МЕНЕ БУЛИ ТАКІ ЛЮДИ, 16 РОКІВ КОТУ, КАЖУТЬ: «А МОЖНА КАСТРУВАТИ?»

- Давайте пояснимо оці терміни: кастрація і стерилізація. Коли потрібно це робити, чи потрібно це робити взагалі?

- Що з приводу котів, що з приводу собак, якщо ви не плануєте займатися розведенням тварин, однозначно треба тварину стерилізувати. Каструвати, стерилізувати, тому що є особливості, які з часом призводять до хвороб. Якщо ми беремо жіночі особини, то ми кажемо про, захворювання піометра, запалення в матці, кісти на яєчниках, пухлини молочних залоз – це те, що найчастіше. Це все через високий гормональний фон. І якщо ми робимо стерилізацію старше 7 місяців, ми зазвичай рекомендуємо це після першої тічки, тому що це вже є статевозріла особина. Змінилися зуби, змінилася шерсть, тоді вже ми стерилізуємо, і це знижує ризик виникнення, наприклад, пухлин молочних залоз до 70%. Це доволі великий відсоток.

Що стосується чоловічих особин, також маємо хвороби, але там більше з віком розвиваються всякі аденоми простати, пухлини яєчок і так далі. Це якщо ми не займаємось розведенням. Але якщо ви плануєте в’язати свою тварину, то будь ласка. Але це також до 6-7 років рекомендується робити, бо далі можна отримати ускладнення.

З приводу віку, то якоїсь стелі віку немає. В мене були такі люди, коли приходили, й 16 років коту, кажуть: «А можна каструвати?» Я кажу: «Слухайте, ну 16 років, вже якось так…». А вони розповіли, що переїхали на нову квартиру, і він там буквально за добу помітив все. Бувають такі випадки, коли тварина живе на своїй території і не мітить. Все нормально, хай живе в себе.

Чернігівський ветеринар Вʼячеслав Сакун

Чернігівський ветеринар Вʼячеслав Сакун

- Чим стерилізація відрізняється від кастрації?

І те, і те є кастрацією. Тому що ми видаляємо повністю яєчники. Там матка видаляється у жіночих особин, і яєчка видаляється повністю у чоловічих особин. Тобто з точки зору медицини і то, і то є кастрацією.

- Із серії міфів, наскільки кастрація-стерилізація впливає на агресивність собак. Бо якщо ми дивимося на вулиці, безхатьки бігають, видно, що вони чіповані, але вони чомусь проявляють агресію до дітей, до пішоходів, до велосипедистів.

- Ну, по-перше, в кожної тварини є свій характер. Стерилізація однозначно знижує агресію. Це не міф. Тому що в період полювання, в період тічки і так далі, тварини оспорюють своє місце в зграї, і вони стають більш агресивними. Це факт. Тому після стерилізації вони стають менш агресивними. Але в кожної тварини є також свій характер. Знаєте, це як в людей. Хтось приємний, лояльний, а хтось доволі грубий і непередбачуваний.

Тому не можна сказати, що якщо тварину стерилізувати, то вона була злюка і всіх кусала, а тут ми стерилізували, і все змінилося. Треба займатися вихованням своєї тварини. До цих міфів, якщо ми вже зачепили цю частину, то зазвичай ще задають питання з приводу набирання ваги. Але якщо з собакою займатися, вона стерилізована, гуляти стільки, скільки треба, годувати так, як треба, то тварина не буде поправлятися. Ну, там, за винятком якихось особливостей, коли це є, справді гормональний збій і так далі. В більшості випадків буде все нормально.

У всьому світі всі робочі собаки, які шукають людей, наприклад, або наркотики, зброю і так далі, у всьому світі вони стерилізовані. Тому, якщо ми кажемо про робочі якості, стерилізація не впливає ніяк. Навпаки, навіть трохи покращує, тому що у тварини відходить статевий інстинкт, і залишається тільки довіра до господаря і, скажімо, інстинктивні питання з приводу їжі.

- А може змінитися характер після кастрації і стерилізації?

- Може. Не кардинально, але, в принципі, так. Просто, розумієте, є правила утримання тварин. І ми кажемо про те, що якщо тварина перебуває в людному місці, в громадському місці, вона повинна бути в наморднику, вона повинна бути в ошийнику, на повідку. І це факт.

- Всі в наморднику?

- Всі. У нас немає диференціації, наприклад, якщо ваша собачка до 20 сантиметрів в холці, то їй не треба. Ні. Тобто є правила, які не треба порушувати. Ну і якщо це, звичайно, не спеціалізоване місце вигулу, в нас вони також з'явилися. Так, це був прогрес, коли там з'явився майданчик. Це класно. За 12 років, що я в ветеринарії, я бачу як все змінюється. Від того, що в нас були зграї безхатніх тварин, до яких нікому не було діла, і до того, що в нас вже є якісь там стерилізовані зграйки, які живуть і не дуже когось і зачіпають. Так що, в принципі, ми йдемо в правильному напрямку.


«ЯКЩО ВИ ЦІЛУЄТЕСЯ ЗІ СВОЇМ КОТИКОМ, ТО ТРАВИТИ ГЕЛЬМІНТІВ ТРЕБА І ЙОМУ, І СОБІ»

- Якщо в сім'ї проживає багато котів і багато собак, то як вирішити питання бліх? Як їм всім разом потравити бліх?

- Це треба робити одночасно усім, по-правильному. Якщо це багато, 5-6 особин, але треба робити одночасно усім. Зараз для собак дуже ефективні таблетки. Вони від бліх, від кліщів, це працює. Для котів також стали випускати, але, чесно кажучи, поки що їх ефективність якось так. Краще старі-добрі крапельки. Але всім особинам треба травити паразитів. І це не тільки блохи, є ще гельмінти. Також треба робити так само і одночасно. І собі травити гельмінтів, якщо ви вже травите всім своїм. Якщо ви цілуєтеся зі своїм котиком і так далі. Треба це робити.

- А зараз от з'явилися нашийники такі, що ви можете про них сказати?

- Нашийники від бліх, кліщів – вони з'явилися доволі давно. Моя особиста думка, що вони не дуже ефективні. Я не можу сказати, що всі, тому що в мене є клієнти, які користуються тими нашийниками, воно їм підходить, і в них все класно. Але я особисто витягав кліщів два дні назад, і бачив вдягнутий нашийник доволі дорогий. Тому не знаю, якось мені не дуже. І доволі часто також на них алергічні реакції.

Взагалі не рекомендую ніколи робити якісь обробки, чи ще нові якісь препарати вводити ввечері. Бо потім, вночі починаються дзвінки. А що нам робити, куди нам бігти? А в умовах нинішніх, комендантської години і всього іншого це дуже складно. Ми ж не можемо так переміщуватися.

- Давайте перейдемо до гельмінтів, до глистів. Як часто їх травити?

- Якщо ви даєте щось сире, або ваша собачка, наприклад, має таку звичку підбирати на вулиці, то ми даємо згідно інструкції, це зазвичай раз на місяць. І якщо ви даєте сире м'ясо, ви ж не знаєте походження цього м'яса. Якби ви знали, що ви самі виростили ту корівку, віддали це м'ясо своїй собачці, щоб ви обробляли свою свійську тварину, як треба було, в принципі, тоді окей. Але ми ж беремо це все десь в магазинах, на ринках і так далі. Тому якщо щось сире або підбираємо, то раз на місяць, якщо ні, то раз в квартал.

Якщо у вас тварина на кормі, наприклад, кіт домашній, який навіть не виходить нікуди на вулицю, то і раз в пів року буде достатньо. Ну, він може заразитися, знаєте, як я жартую з клієнтів, кажу, ну хіба від вас, бо більше нема від кого, якщо він ні з ким не контактує. Так що, в залежності від утримання тварини, періодичність обробки від гельмінтів може бути від місяця до півроку.

- Є така теза, що коли власники цілуються зі своїми хатніми тваринами, то вони можуть заразитися глистами, які попадають у мозок людини, і вони є дуже небезпечними. Чи правда це?

- Ну, знаєте, якщо так про це думати, то є ще страшні форми гельмінтів, як, наприклад, дірафілярії. Це те, що називали «сердечний черв’як». Вони живуть між м'язами, такі тоненькі, як нитки білі. І в собак вони зустрічаються доволі часто, і цим може хворіти людина.

Можна дуже довго розмовляти, тому що гельмінтів є дуже велика кількість різних. Що робити? По-перше, обробляти. По-друге, якщо ви підозрюєте, що можуть бути гельмінти у вашої тварини, найрозумніше і найправильніше, що можна зробити, це здати аналіз калу. Тоді вам по аналізу калу скажуть, які саме гельмінти і чим саме їх травити. Бо в залежності від того, який це гельмінт, на нього працює окремий препарат. І ми можемо дати два десятки таблеток, але це будуть не ті таблетки.

- А які ознаки глистів у тварин?

- По-перше, ми прибираємо всі за своїми тваринами. Якщо це навіть на вулиці, ви будете бачити особливо в калі. Це перше. Друге, можуть їздити на попі, там маса відео в інтернеті. Це теж може бути ознакою. Може бути в’ялість. Може бути інколи відмова від їжі. Коли там дуже сильні гельмінтози, це можуть бути закрепи. А при окремих видах гельмінтів, це можуть бути проноси. Якщо є якісь порушення зі сторони шлунково-кишкового тракту, розумно було б здати аналіз. Це таке систематичне порушення.


«НЕ КОЖЕН КЛІЩ Є ЗАРАЗНИЙ, ЯКЩО У ТВАРИНИ ЧЕРЕЗ 3-10 ДНІВ ПОЧИНАЄТЬСЯ ВІДМОВА ВІД ЇЖІ, ПІДНЯТТЯ ТЕМПЕРАТУРИ – ЦЕ ПЕРШІ ДЗВІНОЧКИ, ЩО ТРЕБА ЇХАТИ ДО ЛІКАРЯ»

Катерина Агієнко

- Загалом, якщо ми кажемо про превентивну діагностику, скільки обстежень треба робити на рік тварині? Чи не треба, якщо нема нічого?

- Це залежить від віку тварини, від особливостей здоров'я. Якщо ми беремо за приклад, хай це буде здоровий кіт двох років, який не виходить на вулицю, то якщо в нього немає ніяких недомагань, вести до ветеринара просто так немає ніякого сенсу. Тому що, вибачте, навіть в черзі ми розуміємо, що можуть сидіти в одній переносці з якимось вірусним котом, а хтось прийшов просто на профілактику. В таких випадках варто приходити тільки на профілактичні щеплення і обробку від паразитів, тому що, якщо ми живемо навіть в квартирі, це не є гарантією, що не буде там , наприклад, бліх. Як тільки холодає, блохи трапляються, вони йдуть в тепло.

Також є великою проблемою кліщі у собак, це доволі серйозна тема. Захворювання на бабезіоз та піроплазмоз. Треба тут тільки обробка, обробка, обробка. Краще консультувати з лікарями, тому що є, наприклад, особливості по оброці. Деяким породам собак деякі препарати не можна. Отак можна зайти і взяти десь, чи в Інтернеті замовити, зробити обробку і втратити улюбленця, хоча там нічого страшного. Це реальність, і лікарі це знають.

Перший, хто спливає в пам'яті – це колі і шелті. Це такі популярні породи собак. І от маса препаратів їм не підходить. З ними треба бути дуже обережними. Тому краще консультуватися з лікарями з приводу обробки.

- Якщо ми знайшли кліща у нашого улюбленця, що ми робимо?

- По-перше, його треба дістати. Є зараз спеціальні пластикові екстрактори для кліщів. Якщо у вас цього нема, то перше – це нитка, такий похідний варіант. Можна знайти, подивитися масу відео. Також елементарно якийсь зажим чи просто домашній пінцет. Обробити навколо, і проти часової стрілки викручуємо.

- Чим обробляємо? Перед викручуванням.

- Краще за все йодом. І після, і під час. Або бетодіном, він не так палить шкіру і проникає доволі глибоко. Або флуороксидин, спирт чи будь-який антисептик. І чим швидше ви дістанете того кліща, тим менше варіантів, що ваша тваринка захворіла. Треба зібратися з думками і все ж таки дістати. Якщо ні, значить до спеціаліста. Якщо є у вас така змога, не знаєте як, не вмієте, значить одразу до спеціаліста. Приїхали, дістали. Вас проконсультують, якщо це нормальний спеціаліст.

- Якщо самі дістали, що далі робимо?

- Далі ми чекаємо. Не кожен кліщ є заразний. Можна дістати їх 20, і нічого не буде. А можна дістати одного, чи навіть не знайти, тому що він може вкусити, наприклад, на лапі, а собака його побачить і відгризе. В собаки під нормальним покривом шерсті знайти місце укусу, дуже складно тиждень можна шукати й нічого не знайдеш. Далі ми спостерігаємо. Від 3 до 10 днів ми дивимося, якщо в тварини починається відмова від їжі, підняття температури. Це перші дзвіночки, що треба хапати і їхати до лікаря. Далі робиться аналіз крові, і вже по результатам аналізу призначається лікування.

Якщо просто залізти в Інтернет, всі чомусь пишуть, звертатися тоді, коли вже жовті слизові оболонки, чи вже дуже темна сеча, майже з кров'ю. Не треба цього чекати. Якщо ваша тварина не їсть добу, треба поміряти температуру. Робиться це ректально, спеціальні термометри є зараз м'якенькі. Це не така складна маніпуляція, якщо ви можете домовитися зі своєю твариною, то це треба вміти. Зазвичай, більш за все, це підняття температури перші кілька днів. І це така в’ялість, відмова від їжі. Потім може температура прийти в норму на третій-четвертий день. І собака наче повертається трошки до життя. А далі температура навпаки може понижатися. І це вже біда.

- Отже, ми можемо так сказати, що для собак важливо мати обробку від паразитів і щеплення? А для котів? Виділити якийсь універсальний алгоритм. Що важливо?

- В нас є три основні запоруки здорової тварини. Своєчасна обробка від паразитів, профілактичне щеплення та харчування.

- Які профілактичні щеплення мають бути?

- На даний момент майже всі щеплення є комплексні. В залежності від породи ми обираємо кількість штамів того чи іншого захворювання. Тому що, якщо це породи, які полюють, наприклад, їм краще дати 5 штамів флюктоспироза. Якщо ми беремо, наприклад, болонок, які їздять на руках, чи йорки, то ми розуміємо, що навряд чи вона буде душити десь щура в лісі, то їй 5 штамів флюктоспирозу не так необхідно. Але обов'язково робити противірусні щеплення і обов'язково проти сказу. Сказ — це хвороба, якою також хворіємо і ми. Тому це наша безпека, і життя наше і нашої тварини. Сказ передається слиною в кров. Тому нехтувати щепленням від сказу не можна. І так само, там, від чуми, териту, і так далі. Це запорука здоров'я вашої тварини.

В котів також свої профілактичні щеплення, і також на сказ. Навіть, якщо ваша тварина нікуди не виходить, краще робити. Ви погодували якогось котика на вулиці, погладили, він вас лизнув. Прийшли додому, забули помити руки, погладили свого. Чим вам не ситуація для того, щоб ваша тваринка захворіла? Ну, і зараз актуальне питання оформлення документів. Постановка чіпів без щеплення – це неможливо. Тобто, оформлення документів без щеплення – неможливо. В зв'язку з воєнним станом, багато хто виїжджав з країни. І знаєте, якщо це була там перша хвиля, хтось виїжджав, навіть паспорта забував, котам робили щеплення від сказу, робили чіп, і все, і далі всі їхали. Тому на даний момент так вже виїхати не вийде ні в кого. Треба приділити цьому увагу.


«МИ КАЖЕМО ПРО ТЕ, ЩО КОРМИ ПОВИННІ БУТИ НАЛЕЖНОЇ ЯКОСТІ, АЛЕ ЯКЩО ВИ МОЖЕТЕ ДАТИ ПОВНОЦІННИЙ РАЦІОН СВОЇЙ ТВАРИНІ, ТО ЧОМУ НІ?»

- Давайте поговоримо про харчування. Скільки здоровому собаці потрібно їжі на день?

- В залежності від того, яку їжу ви даєте, це перше. Я на даний момент рекомендую годувати все ж кормами. Кормами нормальної якості – це безпечніше. Також корми менше псуються на відкритому повітрі. По-друге, там є таблички стосовно вашого харчування, в залежності від віку, ваги, породи. Ми по сітці знаходимо, і у нас є точна кількість корму, вага, або в деяких виробників це вага, в деяких це там спеціальні мірні стаканчики, в яких є окремі мірки, скільки ваша тварина має отримувати на добу. І це, в принципі, являється таким основним і найкращим. Якщо ви для своєї собачки готуєте, тому що не можна кормити собачку зі столу, там борщами, як в нас інколи люблять, і так далі.

- Давайте розкажемо, чому не можна годувати улюбленців борщем.

- Спеції, кислота, яку ми туди додаємо. Не всі овочі їм можна, наприклад, та сама цибуля — це для них отрута. Тому не можна цього робити. Перець їм теж ні до чого. З деяких овочів засвоюється всього 3-5%. І то: клітковина, вода, все інше – не залишається, і в них немає сенсу. Тому що вони не дають їм тої енергії, яку б мали дати. Нормальний раціон собаки — це 30-40% м'яса, інший наповнювач у виді сірих каш, або овочів на шталт, тиква, буряк, капуста, можна кабачок, морква. В принципі, це все.

Чернігівський ветеринар Вʼячеслав Сакун

Чернігівський ветеринар Вʼячеслав Сакун

- Чому не рекомендується комбіноване харчування?

- Я не можу сказати, що до цього ставлюсь негативно. Тому що якщо у вас є така можливість час від часу готувати, а час від часу у вас така робота, що ви не можете своїй собаці приготувати, по-різному зараз у всіх різні графіки, і ви даєте сухий корм, то нічого страшного не буде. Аби і те, і те було правильно приготовано і належної якості, бо це основне.

- Це супер, тому що я у багатьох зустрічала думку і у собачників, і у кошатників, що не можна комбіхарчування. Ти обираєш або натуралка, або корм. І импу, це прям супершкідливо.

- Це не є правильна думка. Я думаю, що це більше думка, складена народом. Одну дають з приводу того, що краще тільки кормом — виробники корму, а другу дають ті, хто кормив свою тварину не дуже якісним кормом з найдешевших. Ми ж розуміємо з вами, що якщо кілограм м'яса в середньому коштує, хай це буде 150 гривень, то корм з м'ясом не може коштувати 60 гривень за кілограм. Правда? Тому що його треба туди додати м'ясо, хтось це все повинен робити, потім його треба запакувати, його треба продати і так далі. Тому я рекомендую більш таких відомих виробників, з багатолітньою історією компанії, таких є маса.

Ну і також все індивідуально. Тому що не можна сказати, що є один якийсь корм, який підходить всім. Такого не буває. Є індивідуальні особливості. Безглютенові корми, наприклад, тварина також буває непереносимість глютену. Є якісь особливості з приводу цукрового діабету, є спеціальні діабетики, є от зараз дуже популярні шотландські, британські коти. В них дуже часто особливості з приводу опорно-рухового апарату, їм треба також спеціальні дієти. Ми кажемо про те, що корми повинні бути належної якості, але якщо ви можете дати повноцінний раціон своїй тварині, то чому ні? Це теж нормально.


«Є ДУЖЕ РОЗПОВСЮДЖЕНИЙ МІФ В СІЛЬСЬКІЙ МІСЦЕВОСТІ, ЩО СОБАЦІ ПРИ ЯКИХОСЬ НЕДОМАГАННЯХ ТРЕБА ЗАЛИТИ ГОРІЛКИ, АЛЕ АЛКОГОЛЬ ТВАРИНАМ НЕ МОЖНА, НЕ ТРЕБА ЦЬОГО РОБИТИ»

- Гігієна улюбленців. Що потрібно робити? Чистити вушка, підмивати тваринку, чи можливо це не треба робити, якщо вона живе вдома? Дайте мінімальні гігієнічні рекомендації.

- Перше і основне, що треба запам'ятати, що собак, що котів, їх треба вичесувати. З приводу купання, то котів купати не треба. Якщо кіт здоровий, в нього з шерстю все гарно, його купати взагалі не треба. Якщо він не виходить на вулицю і не впав в якусь калюжу з багнюкою, він прийшов просто замурзаний. А якщо його навіть в цьому випадку не викупати, то він і сам викупається.

Із собаками інша історія. Із собаками ми гуляємо, вони брудняться, вони хочуть десь викачатись в чомусь, а потім хочуть прийти і залізти до вас на ліжко. Це ж нормальна історія. Будь-який собачник це розуміє. Купати можна і необхідно, але звичайно, не кожен день. Бо кожен день, коли ми будемо купати тварин, ми будемо змивати шкірний жир, який в нормі вкриває в них шерсть і шкіру, і тим самим запобігає розвитку грибків, які в нормі в нас живуть у шкірі. І також паразитів, звичайно.

Купати в залежності від породи — це також дуже залежить. Раз у 10 днів в середньому – це буде непогано. Але ж, якщо вийшла погана погода, якщо собачка брудна, не використовуйте постійно шампунь. Особливо, як якийсь там протипаразитний шампунь. Ми ж розуміємо, що туди вкладається якась кількість хімії, яка ні до чого.

- Яку аптечку для тварин треба мати вдома господарям?

- Оце цікаво. Це цікаво, ми до цього приходили багато разів. Значить, перша — антисептик. З приводу антисептика я б порекомендував хлоргексидин 0,5 відсотковий. Поясню, чому. Його можна в рану, його можна на слизову. Ним можна промити вуха. Тобто це такий більш-менш універсальний засіб. Він не містить спирту, тварина його нормально сприймає, їй не боляче.

Також треба мати чисті серветки. Можна купити аптечні стерильні серветки марлеві, це не всі гроші світу, і воно має бути. Далі – антигистамін проти алергії, обов'язково. Чи це ветеринарна суспензія якась, чи це, якщо у вас велика собачка, якщо вмієте робити уколи, то взагалі клас.

Далі – мазь з антибіотиком. Будь-яка. Дешевий, якийсь левоміколь, якщо поріз, треба тампонувати гарно. Далі ми приходимо до бинтів. Є зараз дуже класні фіксуючі пов'язки для тварин. Вони зручні, вони дихають, вони липнуть самі до себе, і ні до чого більше. Плюс, якщо ми беремо гарний якості, трошки дорожчий сегмент, вони ще просякнуті екстрактом апельсинового соку. І тварини їх не дуже хочуть гризти, кусати.

Сорбент – обов'язково. Є зараз сорбенти для тварин, ті самі, які на слуху для людей. Вони ж випускають лінійки для тварин. Це теж необхідно. Також вже по можливості протирвотне. Спазмолітік. Це, якщо ви вмієте цим користуватись, тому що не завжди можна самому зрозуміти, в чому справа. Тим паче, що в стані паніки, якщо сталося щось з улюбленцем, починають робити що завгодно, аби щось зробити.

Тобто, якщо раптом тваринка блює, то ми їй зразу що даємо? Перше – це сорбент. Сорбент, від нього не буде гірше, ні при яких варіантах. Навіть, якщо ця тварина з'їла іншородне тіло якесь. Гірше не буде. Вколоти протирвотне, якщо ви знаєте, дозування на свою тварину, від цього теж гірше не буде. Це точно.

- А кажуть, що якщо треба викликати блювоту, то треба перекис залити в пащу. Правильно це?

- По-перше, ви таким чином, окрім того, що викличете блювоту, ви ще й попалите слизову оболонку шлунку. Тому я б не рекомендував. Це в якихось крайніх моментах. Наприклад, собака з’їла щурячого отруту, і вам треба викликати блювоту, але я б рекомендував просто поїти холодною водою, щоб викликати рефлекторно. Шлунок скоротиться на холодну воду. Якщо це ще на голодний шлунок, це буде ефективніше. І ви не нашкодите.

По-друге, коли ви почнете заливати перекис, він вже доволі гріє, коли піниться. Я не думаю, що собака вам це дуже дозволить. Тому це один з таких нерекомендованих розповсюджених міфів. Знаєте, є ще один з таких міфів, типу, собачка повинна один раз народити чи кішечка. Цього не треба, якщо ви цього не хочете. Якщо у вас підібрана на вулиці собачка, чи кішечка, вона безпородна, що ви будете робити з тими щенятами, чи кошенятами, яких і так маса? Їх можна піти собі підібрати, чи десь взяти в притулку, а тут ще ви зі своїм виводком кошенят. Така собі історія.

- А які ще ви такі міфи знаєте?

- В сільській місцевості – це, наприклад, при якихось недомаганнях у собаку залити горілки. Це один з таких дуже розповсюджених міфів. Може, у якоїсь одної собаки і пройшло. Але те, що до цього 10 тисяч від цього померло? Є ще більш витончений міф з приводу червоного вина сухого, але це теж міф. Алкоголь тваринам не можна, тому не треба цього робити.

Є ще міфи з приводу того, що тварина, яка там безпорідна, вона, значить, не хворіє. А от хворіють тільки породні і так далі. Ні, хворіють всі. Тому профілактика необхідна для всіх. А це додаток до цього міфу, що, типу, метиси, вони будуть більш здорові, ніж породна собака з документами. В цьому є невелике зерно правди. Воно заключається в тому, що, якщо ви брали на вулиці собаку чи кота, якийсь час ця тварина вже прожила на вулиці. Тобто, від якихось захворювань в неї був уроджений імунітет. Тому що, скоріш за все, її батьки жили на вулиці, бабусі і дідусі, а на вулиці виживають тільки сильніші особини. Це відбір, хто сильніше, той і вижив. З цього приводу можна казати про генетику і вироджуваність, що слабкі особини помирають, сильні все ж таки виживають.


«Я ОСОБИСТО ЗНАЮ ВОЛОНТЕРІВ У ЧЕРНІГОВІ, В ЯКИХ ПО 120 ТВАРИН, ТАК НЕ МАЄ БУТИ В ЦИВІЛІЗОВАНІЙ КРАЇНІ, ЩО НЕМАЄ ВЗАГАЛІ ПРИТУЛКІВ»

- Давайте поговоримо з вами про міжнародні паспорти і про чіпізацію. Чи роблять це в Чернігові?

- Звичайно. Чіпи ми робимо, маса клінік робить. Ставлять чіпи, проводять реєстрацію, все це зараз робиться без особливих проблем. З приводу документів. Документи видає тільки державна служба. Тому що це прерогатива держави, і в приватних клініках немає таких повноважень. Чіп можна поставити у будь-якого лікаря, це не є проблемою. А потім треба поїхати в державну медслужбу, замовити там паспорт, за нього сплачуються в банк якісь невеликі кошти. Потім ви його забираєте.

Далі щеплення. Ви можете робити їх в будь-якій ліцензованій клініці також. Більшість клінік, які працюють, мають ліцензію, мають право на те, щоб робити профілактичні щеплення. Далі, якщо ви хочете саме за кордон вже їхати кудись, ви дивитесь, які вимоги виставляє приймаюча сторона. Тому що у всіх вони різні. Наприклад, у Євросоюзу – це обов'язкова наявність паспорта, щеплень, та в більшості країн титрів на сказ. Які робляться за 60 днів до поїздки. Це окрема послуга. Вона робиться через місяць після щеплення сказу і вступає в силу через три місяці після того, як ви отримали результат.

Тобто, в загальному, мінімально, за скільки ви можете зробити цей документ, то це чотири місяці. Це треба зауважити. Поїздку треба планувати. Якщо ви не робили до цього щорічно. Бо якщо ви робили щорічно, то у вас скоротиться до трьох місяців. Тобто, якщо є вже на сказ в цьому році, то просто на антитіла робимо за три місяці.

Якщо ми беремо, наприклад, США та Канаду, вони взагалі не вимагають цього. В них основне, щоб був ветпаспорт, в якому зроблене щеплення, є окрема наліпка від того щеплення і печатка тих, хто це зробив.

- Скажіть, який у вас домашній улюбленець?

- На даний момент в мене нема. У мене була кішка 21 рік. На жаль, вже пішла від нас цього літа. Поки що я нікого не підібрав. Бо в моїй сім'ї якось так складалося, що всі ті тварини, які потрапляли до нас в сім'ю, вони десь підбиралися, якісь такі безхатченки. Поки що не знаю. Можливо, це буде собака, але при 6-денному робочому тижні треба приділити увагу собаці. Тому що собака — це не так, що ти там прийшов, залишив і пішов. Так не буває. Будь-якій тварині треба приділити увагу. Особливо, коли тільки її забираєш. Наразі немає такої можливості.

- Чи є у нас десь кладовище домашніх тварин? І де ховають цих тварини?

- Офіційного немає.

- А що б ви як людина, яка багато років в ветеринарії на міському рівні, зробили в місті, щоб покращити життя господарів, тварин-безхатьків? Можливо, зробити таку утопічну ідею, щоб безхатьків взагалі не було, щоб всіх їх порозбирали? Як ви вважаєте?

- Розумієте, ідея справді утопічна. Перше, це облік. Це те, до чого ми зараз приходимо, що всі тварини чіповані. І якщо тварину недобросовісний господар вигнав на вулицю, то ми можемо по чіпу знайти цього господаря, тому що проходить реєстрація.

- Тоді наступне питання, як змусити всіх чіпуватися?

- В цивілізованих країнах це було зроблено дуже просто. Ви приходите рано чи пізно до ветеринара. Майже всі тварини хоч раз, але пройдуть. І коли ви приходите, якщо у вас нема чіпа, ми вам його ставимо. І все. Це не є така дороговартісна процедура. Можливо, не зараз, бо зараз дефіцит коштів в державі. Але є країни, які зобов'язували сплатити суму за чіп безпосередньо господарю. І це, може, і непогано. Деякі країни світу, звичайно, вирішували це питання дуже радикально. Спочатку вводили законодавство, потім всіх тварин безхатніх відловлювали. Їх чекала не найкраща доля, скажімо так. Але це були 30-ті роки минулого століття, наприклад, Німеччина. І вони тоді так вирішували це питання, бо всі стали на реєстрацію.

Наші переселенці в Німеччині, наприклад, вони приходять з твариною в одну клініку, їм поставили діагноз. Вони думають, що, ні, ми підемо, як в Україні, до інших. Вони приходять в іншу клініку, там зчитують чіп і кажуть: «А чого ви до нас прийшли?». Вони кажуть: «Ну як, там, щоб ви подивилися». Вони кажуть: «Вам лікар поставив діагноз, у вас призначено лікування, до побачення». Це комунікація, і може це і розумно з якоїсь точки зору. Тому перше, це облік. Облік, облік, облік. Всі повинні бути зареєстровані.

Далі — притулку не вистачає, його немає. Так не має бути в цивілізованій країні, що немає взагалі притулків. Тому що, як я згадував з приводу чоловіка, який їде воювати за країну. Він хоче десь залишити свого кота, і він не може його ніде залишити, бо йому нема де. Це ненормально, так не має бути. Людина відповідала за свого улюбленця, а зараз в нього немає вибору. Ну як це?

Є волонтери, в яких по 120 тварин. Я особисто знаю таких людей у Чернігові. Це міні-притулок, в якому просто живе маса тварин. І більшість з них або травмовані, або щось з ними сталося. Когось підібрали цуценям на морозі, і куди його потім? Ти ж його вже не виженеш. І люди так живуть, їм допомагають, і до них потрапляють інші. А деколи просто телефонують люди, які кажуть, нам тут дали ваш номер, сказали, що у вас там притулок, приїдьте, заберіть – ось тут собака посеред площі бігає.

І ми з цими людьми співпрацюємо з цією організацією Мабуть, більше 15 років, якщо не ближче до 20. І ми особисто це все бачимо, скільки люди віддають тварин. То якби цьому приділялася увага з боку владних органів, то може це все якось і можна було б вивести на якийсь цивілізований рівень. Але ж ми розуміємо, що перше це законодавство. Тому що кожен, хто награвся з цуценям, зможе прийти і сказати, заберіть, мені не треба. Так теж не має бути.

Так, є над чим працювати, і тут, і в державі. Але в краще віриться. Ми до цього йдемо. Люди стали добрішими.

Спілкувалася: Катерина Агієнко
Чернігівська Медіа Група
Відео: Павло Мельник


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!