Цього року виповнюється 55-річний ювілей одного з важливих природоохоронних об’єктів Житомирщини, — ФОТО



Вітаємо з ювілеєм!

У цьому році виповнюється 55-річний ювілей одного з важливих природоохоронних об’єктів Житомирської області.

Про це інформує Житомирський обласний краєзнавчий музей.

12 листопада 1968 року з метою збереження в природному стані типових для Українського Полісся лісо-болотних комплексів був створений Поліський природний заповідник. Він розташований в північній частині Житомирської області, в зоні мішаних лісів. Площа заповідника – 20104 гектари.

Заповідник оберігає найбільші площі лишайникових борів з карликовими соснами, великі масиви ягідників та вересовищ, унікальні ялівцеві ліси. Земля багата на дари природи – чорницю, брусницю, журавлину, гриби. У заповіднику мешкають багато рідкісних видів тварин.

До Червоної книги України занесено 14 видів: з птахів- лелеку чорного, журавля сірого, сову бородату, сича волохатого, глушця, підорлика малого, змієїда; із ссавців - борсука, горностая, рись європейську, видру річкову, зайця-білого; із круглоротих – міногу. Тут відбувається гніздування лелеки чорного і глушця, що свідчить про наявність куточків справді «дикої природи».

Глушець - це один з найцікавіших лісових птахів заповідника. Цей представник орнітофауни входить до числа найбільших в Україні(самець може важити до 6 кг). Він є типовим представником лісів під тайгового типу і тримається місць де переважають хвойні породи.

Споживає цей птах переважно рослинну їжу: хвою, бруньки, молоді пагони і ягоди. Дуже цікавою є поведінка глушців в період токування. Самці в цей час навіть вчиняють бійки за самок. У Поліському заповіднику та його околицях досить багато різноманітних водойм. Біля них поселяються бобер, горностай, видра. Бобер - великий звір, найбільший гризун фауни України.

Вага бобра може сягати 20 кг, довжина тіла - 1 м. В минулому він був зникаючим видом, зараз зустрічається досить часто. Поселяється по берегах річок та каналів. Харчуються бобри гілками дерев, які валять, перегризаючи стовбури. Звірі, котрі мешкають на водоймах з високими берегами, риють нори. Вихід з нори відкривається під водою. Нора може мати кілька гніздових камер, розташованих одна над одною.

Під час паводків тварини займають різні «поверхи», гнізда в залежності від рівня води. Сім’ї, які мешкають на болотах, з гілок та мулу будують хатки висотою 1-2м. Боброві хатки та нори часом використовує для розмноження та відпочинку і видра річкова…

Відвідувачам заповідника протягом року можна ознайомитись з екологічною стежкою, переглянути фільми, інформаційні матеріали про заповідник. Збереження всього біологічного різноманіття, природних ландшафтів є нині однією з найактуальніших проблем. Кожен з нас має відчувати відповідальність за життя «братів наших менших» та збереження місць їх проживання. У цьому і полягає виключно важлива роль Поліського природного заповідника.

Фото з сайту Поліського природного заповідника

Старший науковий співробітник відділу природи

Житомирського обласного краєзнавчого музею

Вовнюк Любов Іванівна