Ніколи не пізно: повна відмова від куріння знижує ризик захворіти на рак легень



Тривалий кашель, кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка, осиплість у голосі – ці симптоми можуть свідчити про рак легень.

Це онкологічне захворювання, яке розвивається у великих і дрібних бронхах, а також в легеневій тканині. Тож щоби привернути увагу до цієї хвороби, у листопаді проводиться місяць обізнаності про рак легень.

Найпоширенішою причиною цього онкозахворювання вважається тривалий вплив тютюнового диму. Довгий час людство не хотіло визнавати, що саме куріння тютюну призводить до раку легень. Сьогодні ж це – доведений факт. У 80-90 % випадків саме паління призводить до онкозахворювання. На хворих, які не палять, припадає 10—15 % випадків раку легень.

До факторів ризику також відносяться ускладнення захворювань дихальних шляхів – часті бронхіти, пневмонії, туберкульоз; забруднення повітря; генетика тощо. Вагомими причинами є надмірне споживання алкоголю та брак фізичної активності.

У Житомирській області минулого року з усіх видів онкозахворювань майже 10% становили хвороби органів дихання. За 2022 рік виявлено та взято на облік 250 хворих з раком легень. У поточному році вже у 178 пацієнтів діагностовано це онкологічне захворювання. Майже у 47% пацієнтів рак легень було виявлено вже у занедбаному стані.

«На жаль, сумна статистика раку легень стрімко погіршується за останні 10 років. Однією з причин такого стану вважається відсутність щорічних профоглядів.

Раніше кожна людина повинна була пройти флюорографію, перед влаштуванням на роботу. І хоч це дослідження не вважається методом діагностики раку легенів, воно дозволяє побачити певні симптоми, на основі яких лікар зобов’язаний направити пацієнта на детальне дослідження.

Зараз флюорографію ігнорують, але її потрібно виконувати щорічно усім, хто старше 40 років. А тим людям, які палять — щорічно незалежно від віку проходити оглядову рентгенографію органів грудної клітки», – розповів директор Житомирського онкодиспансеру Ігор Сабадаш.

Рак легень тривалий час може бути безсимптомним. На більш пізніх етапах хвороби людина може відчувати: тривалий сухий кашель; кровохаркання, що може свідчити про запущеність процесу; біль у грудній клітці, що часто посилюється при глибокому вдиху, кашлі, сміху; задишку – наростаючий дихальний дискомфорт; осиплість у голосі; часті інфекції — такі як бронхіт, пневмонія, що постійно повертаються. Супутніми симптомами можуть бути втрата ваги, гарячка, підвищена втомлюваність.

Якщо турбує один або декілька з перерахованих вище симптомів, необхідно звернутися до сімейного лікаря або до онколога, який призначить обстеження і встановить правильний діагноз. Тому дуже важливим є вчасно діагностувати хворобу та розпочати якісне лікування на ранній стадії захворювання.

Профілактика — це найбільш економічно вигідний засіб зниження темпів розвитку раку легень. І саме відмова від паління є важливим профілактичним засобом, адже 90% випадків раку легень можна уникнути, якщо припинити куріння. Коли людина відмовляється від паління — це найкраще, що вона може вдіяти для свого організму.

Записатись на консультацію до лікаря-онколога можна на сайті Житомирського обласного онкодиспансеру або зателефонувати з 09-00 до 16-00 до реєстратури закладу за номерами телефонів: +38 (0412) 43-42-09, +38 (068) 98-77-834.

Бережіть своє здоров’я!

Джерело: Житомирський обласнийонкологічний диспансер

Ніколи не пізно: повна відмова від куріння знижує ризик захворіти на рак легень, фото-1