Львівська вишиванка: унікальні орнаменти та крій вишивки у областіЩо відомо, про особливий орнамент вишиванки на Львівщині.

18 травня, вся Україна святкує День Вишиванки. Саме вишиванка сьогодні є духовним щитом українського району, який допомагає у боротьбі проти окупантів.

Цікаво, що у кожному регіоні України традиційні вишиванки відрізняються. На Львівщині також є особливі орнаменти та візерунки, що зображені на українських сорочках.

Вишиванки у кожному регіоні України, Фото - з відкритого доступу

Вишиванки у кожному регіоні України, Фото - з відкритого доступу

У рамках спецпроєкту “Історія старого Львова” журналістка 032.ua розповість про особливі орнаменти вишиванок на Львівщині.

Як виготовляли вишиванки на Львівщині?

Мешканці Львівщини мали декілька різновидів вишиванок: святкові та буденні. Святкові вишиванки виготовляли з легкої тканини, якісного льону. Натомість вишиванки на щодень відрізнялися своєю якісню. Зазвичай вони були грубшими та цупкими, їх виготовляли із конопляного полотна.

Особливий орнамент вишиванки на Львівщині

Цікаво, кожен район Львівщини славиться своїми унікальними вишиванками. Дослідники виділяють три райони Львівщини з найяскравішими прикладами вишитих сорочок: Сокальський, Яворівський та Городоцький район.

В порівнянні з іншими областями на Львівщині вишиванки були схожими на тонке мереживо.

Городоцька вишиванка

Вишиванка Городоцького району

Городок на Львівщині мав свій особливий орнамент вишиванки. Вишиті сорочки цього району мають характерний шов на основі петелькового, яким прокладаються так звані вужики або ланцюги (драбинка).

Характерними кольорами вишивки у Городоцькому районі є червоний. Часто до орнаменту додавали білі, сині та чорні невеликі вкраплення. Зазвичай, вишивали сорочки гладдю, оздоблювали також уставку, манжет і комір.

Яворівська вишиванка

Яворівська вишиванка

Яворівську вишиванку вважають однією із найяскравіших вишиванок на Львівщині. У цьому районі області сорочки вишивали переважно гладдю (на Львівщині має назву гапт).

На Яворівщині використовували різноманітні яскраві кольори: червоний, зелений, синій, фіолетовий, жовтий. Орнаменти на Яворівщині використовували різноманітні: квіти, ромби, хрестики та зигзаги.

Сокальська вишиванка

Сокальська вишиванка

Сокальщина вже належить до Волині. На відміну від того, що на Волині переважали червоні кольори на Сокальщині зберігся свій унікальний орнамент. Вишиванки у цьому районі вишиті чорними нитками.

Серед орнаментів переважали геометричні мотиви та квіткові композиції. Сокальська вишивка була дрібною і розташованою близько одна до одної.

Жидачівська вишиванка

Жидачівська вишиванка

На Жидачівщині вишиванка також має свій унікальний стиль та орнамент. Характерними для вишиванок цього регіону є стилізовані рослинні орнаменти, насиченість, концентрованість узорів. Вишиванка на Жидачівщині імітує ткацтво, оскільки майстри добре розвинули свої навички у цьому ремеслі.

Читайте також: Два храми та один замок на Львівщині постраждали внаслідок ракетних ударів росії