У Запоріжжі активісти подали звернення в міськраду щодо невідповідності модульних укриттівСьогодні, 16 травня, представники декількох громадських організацій підписали та передали до Запорізької міськради звернення з вимогою привести в належний стан модульні укриття, що розташовані на відкритій місцевості і були встановлені в 2022 році за бюджетні кошти.

Про це повідомляє 061.

Минулої п’ятниці активісти ГО «Студентство», «Геро Ю», БФ «Покоління Майбутнього», «Запорізький центр розслідувань» здійснили моніторинг дотримання необхідних вимог шести модульних укриттів, що були облаштовані в парку на бульварі Шевченко, Ландшафтному парку вздовж Прибрежної автомагістралі, Центральному міському пляжі,парку Перемоги, парку Дубовий Гай. Одне таке укриття, що розраховано максимально на 15 людей, складається з двох модулів, розміщених на поверхні та з’єднаних між собою в цілісну конструкцію. Модулі вироблені з залізобетону товщиною 100 мм.

Під час моніторингу цих укриттів, активісти побачили невідповідність їх до Державних будівельних норм (повноцінна система вентиляції, наявність каналізації, водопостачання, система пожежогасіння, запасні виходи та інше), а також вимог, що були встановлені в документації під час закупівлі (зокрема, наявність освітлення та заглиблення). По факту в самих цих бетонних сховищах окрім дерев’яних лавок і табличок більше нічого і немає.

«У Запоріжжі де дуже резонансна тема. Ми вважаємо, що бюджетні кошти були використані не раціонально і місцева влада могла на цьому заробити. Головне, що ці укриття не відповідають нормам закону. Ми отримали необхідні знання щодо громадського контролю за укриттями від організації «Озон», ми маємо посвідчення моніторів і здійснюємо перевірку виключно за затвердженою формою. Серед основних критеріїв – вільний доступ, наявність табличок «укриття», санітарний стан, справне електропостачання, наявність води, місць для сидіння, туалет, пожежогасіння. Ми нарахували зараз по ДБНам щонайменше 4 порушення», - зазначив голова ГО «Студенство» Богдан Загорулько.

Перед ревізією, на щастя, комунальники встигли прибрати сміття та захаращення, яке публікували в соцмережах запоріжці, але громадськість наголошує на тому, що посадовцям міськради необхідно включити ці адреси до постійного плану прибирання території, аби не допустити таку ситуацію в майбутньому.

Також активісти наголошують на тому, що ці модульні укриття так і не внесені на інтерактивну карту, а частина з них знаходиться на закритій території комунальних підприємств і доступ населення до неї є лише через охоронців.

«У зверненні до міськради ми просимо додати ці укриття на інтерактивну мапу, а також в список прибирання відповідальних комунальних підприємств. Найголовніше – це, звичайно, привести ці укриття в належний вигляд, бо те, як воно виглядає насправді не відповідає тому, що було прописано в тендері. Згідно з тендеру вони мали бути всі заглиблені і мати освітлення, хоча жодне з тих укриттів, які ми перевіряли, його немає. Згідно будівельних норм вони ще мають бути з пандусами, те як воно зараз стоїть, воно фактично захищає лише з трьох сторін. Наскільки вони зможуть довести їх до нормального стану ми не знаємо, але висловлюємо таке прохання», - зазначила активістка Валерія.

Паралельно зі зверненням до міськради, активісти звернулися до Держаудитслужби, НАБУ та Президента, де вказали на проблемні моменти з використанням бюджетних коштів при проведенні тендеру, де за одне укриття заплатили близько 420 тисяч гривень. Громадські активісти перевірили, скільки коштували аналогічні укриття у Львові і побачили, що сумі у Запоріжжі значно більші і просили відповідні структури перевірити можливе завищення цін і зловживання посадовців при проведенні тендеру.

«У Львівській міськраді аналогічні укриття коштували трохи більше 200 тисяч гривень, що майже вдвічі менше, ніж у нас. Також у нас в Запоріжжі є свої фірми, які могли б виконати ці роботи з встановлення укриттів. Ми хотіли б активізувати це питання в суспільстві, бо є багато укриттів в будинках, школах, важливо, щоб люди чи ОСББ змогли самі організовуватися і приводити до відповідності захисні споруди, а також знали до кого звертатися з цими питаннями», - зазначив Богдан Загорулько.

Перший заступник міського голови Олександр Власюк в коментарі для 061 зазначив, що ці наземні бетонні сховища не є найпростішими укриттями чи протирадіаційними сховищами, а тому до них не зовсім коректно застосовувати ті нормативи, що використовуються для такого роду захисних споруд.

«Якщо ми говоримо про швидкоспоруджувальну захисну споруду для тимчасового укриття, то це одна історія, тут щодо укомплектування, то воно може бути з одним виходом або двома, з місцями для сидіння та освітленням. Це бетонна споруда для захисту від осколкових поранень, тощо. Варто розуміти, що в нас взагалі не так багато укриттів для довготривалого використання», - зазначив Олександр Власюк.

Також посадовець повідомив, що ці укриття в парках та скверах встановлювали в першу чергу для комунальників «Титану» та «Зеленбуду», щоб співробітники, які працюють на відкритій місцевості змогли швидко сховатися під час повітряних тривог. Звичайно, що вони відкриті і для всіх інших мешканців, проте варто розуміти, що такого роду сховища не рятують від прямого влучання снаряду. Тендерними вимогами там було справді закладені лавки з світильниками. В міськраді зазначають, що планують облаштовувати ці модульні сховища в майбутньому, але все буде залежати від наявності достатнього фінансування.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що в Запоріжжі на фасади пам’яток архітектури нанесли стріт-арт без погодження