На фронті бракує автомобілів, їх можуть "мобілізовувати" в тилу: що потрібно знати власникам автоВ Україні під час воєнного стану в громадян, підприємств, органів влади й самоврядування можуть вилучити автомобілі на потреби Збройних Сил України, повідомляє “Апостроф”

Це прописано в законі “Про внесення зміни до статті 6 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо військово-транспортного обов’язку”.

Як мобілізують транспортні засоби під час війни

У Положенні про військово-транспортний обов’язок, затверджений урядовою постановою № 1921 від 28 грудня 2000 року, регулюється порядок мобілізації транспортних засобів.

В даний час кожного кварталу МВС подає до ТЦК (військкомати) дані про реєстрацію (перереєстрацію), переобладнання та зняття з обліку транспортних засобів, які перебувають у власності підприємств, установ та організацій і можуть бути передані на потреби ЗСУ й інших військових формувань під час воєнного стану.

У кого не можуть вилучити транспортний засіб

Згідно законодавству є перелік осіб і установ, у яких не мають права відчужувати транспортні засоби:

– дипломатичні та консульські установи інших держав;– представництва міжнародних та іноземних організацій;– іноземці та люди, які взагалі не мають громадянства;– банки державного сектору;– підприємства, організації та установи, які мають високу суспільну значущість;– підприємства, організації та установи, які виконують мобілізаційні завдання.

Як відбувається мобілізація транспортного засобу

Спочатку уряд України визначає необхідну кількість техніки й транспорту для виконання мобілізаційних завдань, а потім розподіляє цю кількість між обласними адміністраціями, а ті – між районами й містами обласного підпорядкування.

Після цього держадміністрації за дорученням ТЦК передають ліміти потрібної кількості автомобілів й іншої техніки між підприємствами, організаціями, установами та громадянами.

Варто зазначити, що мобілізація транспортних засобів відбувається лише через військкомати. До того ж власники транспорту мають право обрати, яке авто віддати для ЗСУ, а яке залишити собі.

Під час процедури вилучення транспортного засобу повинно бути здійснено:

– задокументовано технічний стан та мобілізаційна готовність автомобіля,– його залишкова (балансова) вартість;– незалежна оцінка транспортного засобу (проводиться за ініціативою власника та його коштом).

Що буде з мобілізованим транспортом після завершення війни

У вищезазначеному Положенні передбачено таке: “повернення підприємствам, установам та організаціям транспортних засобів і техніки здійснюється військовими частинами (підрозділами), установами та організаціями військових формувань, для задоволення потреб яких вони залучалися, протягом 30 календарних днів з дати оголошення демобілізації через територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, які здійснили таке залучення”.

Таким чином, керівники підприємств, установ та організацій можуть звернутися до ТЦК і написати заяву на повернення транспорту.