Покинуті, травмовані та голодні: доля безпритульних тварин під час війни у Чернігові



Безпритульні тварини – це велика проблема усієї України. Вулицями Чернігова бігає безліч бездомних собак та котів. Ветеринарно-стерилізаційний «Крок до тварин» з 2018 року допомагає безпритульним, стерилізує тварин, але проблема не зникає. Багато людей відмовляється стерилізувати домашніх тваринок, як наслідок з’являються небажані виводки цуценят чи кошенят, яких безжально викидають на вулицю. Так ці маленькі пухнастими стають безпритульними. За рік повномасштабного вторгнення кількість вуличних тварин тільки зросла.

Збільшилася кількість безпритульних тваринок не тільки у Чернігові, а й на всій території України. На Чернігівщині під час активних бойових дій господарі покинули багато тварин. Хтось робив це навмисно, когось не пускали до автобуса з домашнім улюбленцем, у когось тварини тікали, особливо коли руйнувалися паркани, вольєри та будинки. Із прикордонних населених пунктів Чернігівщини, де досі тривають обстріли, люди не рідко привозять пухнастиків аби врятувати, вважаючи, що на вулицях відносно спокійнішого міста їм буде безпечніше. Через війну значно зросла кількість безпритульних тварин у Чернігові.

Тетяна Діденко, Фото з мережі Інтернет

Тетяна Діденко, Фото з мережі Інтернет

Діденко Тетяна Олександрівна, начальниця КП Ветеринарно-стерилізаційний центр «Крок до тварин» уже багато років бореться із цією проблемою. Вона впевнена, що безпритульні тварини – це наслідки людської безвідповідальності. Тетяна Олександрівна говорить:

«Навіть у воєнний час причини одні й ті самі. Всі хто хотів – знайшли можливість виїхати з тваринами, або знайшли тимчасовий прихисток для них і забрали тварин пізніше. Єдина причина, на яку не може вплинути людина – це смерть господаря. Але ж також коли є родичі, то часто вони більше опікуються матеріальним спадком у вигляді майна, ніж спадком у вигляді тварин. Війна змінила те, що раніше спадкоємці були у всіх, а тепер з цим складніше».

Тварин привозять з гарячих точок: когось залишив господар, хтось із пухнастиків утік. Вулицями Чернігова бігало багато маленьких породистих собак, і якщо люди їх майже усіх забрали, то великі продовжують жити на вулиці. Обстріли вплинули не лише на стан людей, а й на тварин. Багато безпритульних загинуло чи отримало травми під час активних бойових дій. У декого наслідки контузії проявляються й до сьогодні.

Навіть попри те, що на вулицях Чернігова безліч безпритульних тварин, люди продовжують їх розмножувати, стосується це і безпородних.

«Питання джерел надходження безпритульних тварин актуальне в будь який час,» – говорить Тетяна Діденко – «як правило – це безвідповідальність людей. Є підприємства на яких живуть тварини, ми йдемо їм на зустріч і пропонуємо безкоштовну стерилізацію. Ми готові допомогти, щоб таких тварин не ставало більше. На жаль більшість людей не хоче заморочуватися, залишати заявку, допомогти спіймати. Потім цих цуценят вивозять і десь викидають. Люди чомусь говорять про природній відбір, але це не природній відбір – це безвідповідальність. Допоки не буде відповідального ставлення, допоки люди не будуть стерилізувати своїх тварин, будуть з’являтися безпритульні. У нас був проект зі стерилізації домашніх тварин, але він не реалізувався у повній мірі. Людям пропонували стерилізувати безкоштовно домашніх тварин, але їм було то далеко їхати, то не зручно залишати. Люди знаходили все одно багато причин. У місті тільки 10% безпритульних з’явилися внаслідок загибелі власника, а решта – через безвідповідальність людей».

Центр завжди стерилізує безпритульних тварин. Міська програма на жаль обмежує кількість операцій, тому крім неї реалізуються й інші програми. Наприклад, «Клуб 4 Лапи» допомагає зі стерилізацією котів, фонд «UAnimals» частково оплачує операцію всім тваринкам. Іноді до центру звертаються люди, які хочуть стерилізувати пухнастика, але не можуть оплатити операцію. Тоді працівники шукають через благодійників можливість зробити це домашній тварині. На сьогодні навіть військові привозять тваринок з позицій для стерилізації, і їм допомагають, щоб хоча б якось зупинити розмноження.

Є люди, які готові допомогти навіть з виловом тварини та беруть участь у розробці плану цього процесу. Щодо вилову Тетяна Олександрівна розповідає:

«Ми приймаємо заявки від населення на вилов, у нас є журнал вилову. У мирні часи ще було патрулювання, зараз на жаль з цим складніше, адже змінюється персонал, люди ідуть в армію і так далі. Немає задіяного водія, ловця. Наразі ми намагаємося виїжджати за викликами, складаємо план дій щоб виловити тварину та вирішити проблему».

Після вилову відбувається обробка від паразитів а потім стерилізація. Після операції тваринка знаходиться певний термін на перетримці, потім отримує щеплення від сказу, і якщо стан здоров’я чотирилапих дозволяє, то їх знову випускають на місце вилову. Якщо пухнастик потребує медикаментозного лікування, догляду лікарів, або він психологічно нестабільний, то його залишають у центрі.

«Всіх кому потрібен особливий догляд ми намагаємося залишити у центрі, хоча б на період адаптації. У нас для перетримки котів 30-40 місць, тому більшість перетримується волонтерами. В місяць ми оперуємо до 200 котів, і всіх утримувати в центрі неможливо. Зазвичай ми пояснюємо всім як доглядати за тваринкою і люди доглядають. Проконтролювати усіх не можливо, була й така ситуація, коли рано випустили і у тваринки розійшовся шов» – говорить пані Тетяна.

За рік війни центр «Крок до тварин» стерилізував близько 2000 пухнастиків. З них майже 1500 – це безпритульні. Пані Тетяна говорить, що повномасштабне вторгнення розбудило у чернігівців жалість до безпритульних тварин, але коли окупанти покинули область, вони знову стали нікому не потрібні.

Стерилізація важлива не тільки для зупинки розмноження безпритульних, але й для здоров’я чотирилапого. У не стерилізованої тваринки можуть виникати додаткові хвороби, що несуть для неї загрозу. Тому якщо ви дбаєте про свого домашнього улюбленця, то краще зверніться до ветеринарів задля цієї операції. Це краще, ніж потім лікувати тваринку від хвороби чи викидати виводок на смітник.